Fotowoltaika po tajwańsku

Każdego roku w Tajpej na Tajwanie odbywają się duże targi elektroniczne. W tym roku przypadły one na 12-13 października.
Łukasz Tylkowski prezes Spirvent sp. z o.o., jako jedyny przedstawiciel polskiej firmy produkującej falowniki fotowoltaiczne miał możliwość uczestnictwa w owych targach. Była to wizyta oficjalna, organizowana przez TAITRA biuro Rządu Tajwanu po uzgodnieniu z Rządem Polskim.

tajwan 9Skąd pomysł na wyjazd w tak odległe miejsce?
Trzeba uczyć się i szukać nowych możliwości tam gdzie jest ich źródło. Miałem okazję rozmawiać z przedstawicielami z pierwszej dziesiątki największych producentów krzemu stosowanego do produkcji paneli fotowoltaicznych na świecie. Kilku z nich pochodzi właśnie z Tajwanu. Doskonałym przykładem jest firma MOTECH, piąty co do
wielkości producent krzemu do paneli na świecie. Byłem z wizytą w siedzibie firmy i miałem możliwość porozmawiać z jej właścicielem, który to pasjonuje się nie tylko fotowoltaiką, ale także uwielbia słuchać Chopina.

Jaki był cel Pana wizyty?
Główne cele był trzy.
Po pierwsze, zależało mi na zbadaniu postrzegania nas i naszych polskich produktów na dalekim wschodzie. Myślą przewodnią było nawiązanie współpracy na równorzędnych warunkach. Chciałem zweryfikować czy produkty SPIRVENT mogą funkcjonować na konkurencyjnym dalekim rynku czy też nie. I doszedłem do wniosku, że mogą, ale muszą być najlepsze na świecie, a nie tylko w Polsce, ponieważ największy rynek związany z fotowoltaiką to właśnie Azja. Kolejnym planem było nawiązanie współpracy z wiodącymi producentami paneli fotowoltaicznych, w celu opracowania wspólnego projektu badawczo- rozwojowego w zakresie mikroinwerterów. Udało mi
się nawiązać obiecujące rozmowy, które zmierzają do podpisania umów, z których jedna dotyczy paneli a druga zakupu magazynów energii. Ostatni zamiar, który również z powodzeniem zrealizowałem, to poszukanie producentów zaawansowanych czujników i sensorów do pomiaru zjawisk elektromagnetycznych oraz czynności
życiowych. Te skomplikowane urządzenia mają możliwość zmierzenia temperatury ciała człowieka, określenia rytmu serca i wykonanie analizy krwi.

Czy fotowoltaika jest na Tajwanie popularna?
Jest popularna, choć inaczej niż w Europie, a szczególnie w Niemczech. Z obserwacji wynikało ze model PROSUMNTA jest tam najbardziej popularny w małym rodzinnym biznesie.

Czym tajwańskie rozwiązania techniczne różnią się od europejskich?
Ich rozwiązania są na wcześniejszym etapie wdrażane do produkcji, nasze natomiast są lepiej dopracowane i przemyślane w momencie oferowania klientowi. Azjaci inspirują się naszymi pomysłami i mają zdolność ich doskonalenia szczególnie jeżeli produkcja zamówień jest już w toku. Można powiedzieć, że uczą się na swoich błędach, ale potrafią wyciągać wnioski a owe błędy precyzyjnie poprawiać.

Czy zauważył Pan różnice w podejściu biznesowym?
Tak, głównie to że przedsiębiorstwa są tam generalnie prywatne, rodzinne, wielopokoleniowe. W Polsce jest odwrotnie, nadal większość dużych przedsiębiorstw to firmy państwowe.

Dziękuję za rozmowę.
Ja również dziękuję i przy okazji chciałbym serdecznie podziękować TAITRA i Tajwańskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych za możliwość uczestniczenia w targach oraz profesjonalne przygotowanie wizyty.

 

tajwan 7tajwan 5tajwan 8tajwan 4

Leave a Reply

Facebook