Żywotność falownika. Inwestycja długoterminowa?

Poszukiwanie alternatywnych źródeł pozyskiwania energii to bardzo ważne i przyszłościowe zagadnienie. Zasoby surowców energetycznych na naszej planecie kurczą się i nieuchronnie zbliżamy się do dnia, kiedy po prostu ich zabraknie. Robimy wszystko, żeby na ten dzień być przygotowanym. Już teraz znanych jest kilka systemów wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Jednym z nich jest fotowoltaika, zajmująca się pozyskiwaniem energii z promieniowania słonecznego.

Z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna?

W zależności czy instalację umieszczamy na domku jednorodzinnym, na polu czy dużych gospodarczych budynkach, zapewne systemy będą się nieco różniły między sobą. Zasadniczo jednak każda z fotowoltaicznych instalacji będzie posiadała panele słoneczne zbierające promieniowanie, falownik Wolta, zwany też inwerterem fotowoltaicznym oraz przewodów łączeniowych pozwalającym na przepływ i transportowanie wytworzonej w ten sposób elektryczności. Jakość każdego z tych elementów wpływa na trwałość i efektywność całego systemu, jednak jego sercem jest falownik.

Do czego służy falownik?

Falowniki Wolta, czyli inwertery fotowoltaiczne, najogólniej rzecz biorąc, zamieniają prąd stały w prąd zmienny. Panele słoneczne wytwarzają właśnie prąd stały, jednak jest on bezużyteczny np. w gospodarstwach domowych. Wszystkie urządzenia, które posiadamy w swoich mieszkaniach czy domach, zasilane są prądem zmiennym. Większość nowoczesnych falowników można też podłączyć do Internetu i zdalnie kierować ich pracą, ale również zbierać za ich pomocą informacje na temat wydajności i opłacalności naszej instalacji.

Dlaczego warto postawić na falownik dobrej jakości?

Opłacalność instalacji fotowoltaicznych wyliczana jest na lata. Ponieważ to ciągle dosyć droga technologia, dopiero po dłuższym czasie zwracają nam się koszty inwestycji… o ile nie musimy dokładać np. do kolejnych napraw. Dlatego tak ważne jest, żeby już na etapie planowania, wybrać najlepsze dostępne w tej chwili na rynku elementy. A już na pewno wybierając falownik, nie powinniśmy oszczędzać na najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach.

Facebook