Rozwiązania pomiarowe dla instalacji fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne zakładamy ze swoich przekonań ekologicznych lub po to, żeby uniezależnić się od dostaw prądu. W obu tych przypadkach liczymy też przede wszystkim na spore oszczędności. Oczywiście sama instalacja to spory wydatek, jednak źródło energii takie, jak promieniowanie słoneczne jest darmowe. Prosty rachunek, że w końcu poniesione nakłady się zwrócą, i wtedy zaczniemy odnotowywać już tylko zyski.

Żeby jednak móc to sprawdzić, musimy mieć możliwość zmierzenia jakie ilości energii elektrycznej pozyskuje nasz system. Na szczęście w tym momencie na rynku istnieje wiele różnego rodzaju urządzeń pomiarowych, które to umożliwiają.

Jakie pomiary możemy prowadzić w instalacjach fotowoltaicznych?

Każda instalacja ma określoną swoją wydajność i efektywność. Jednak czasami zdarza się, że z różnych względów system nie jest w stanie pracować swoją pełną mocą. Uregulowanie tego nie jest trudne, ale musimy wiedzieć, że taka sytuacja w ogóle ma miejsce. Dlatego tak ważnym elementem instalacji fotowoltaicznych są mierniki przepływu prądu. Umożliwiają one monitorowanie odbiorników energii i nadzór nad zużyciem elektryczności, a to przekłada się na realne korzyści.

Takie pomiary kontrolne są też konieczne ze względów bezpieczeństwa. Mierniki wskazują nieprawidłowości i pomagają przeciwdziałać np. zapaleniom przewodów czy porażeniu prądem w wyniku naruszenia izolacji.

Urządzenia do pomiaru przepływu energii

Moduł Flara – urządzenie zbierające informacje z falowników i liczników i zarządzające nimi. Możliwe jest podłączenie go do Internetu i zbieranie wszystkich zapisanych informacji w chmurze obliczeniowej. Istnieje opcja poszerzenia do o moduł Wi-Fi i Bluetooth. Moduł Flara umożliwia także załączanie lub odłączanie odbiorników, typowych dla systemów Smart Home.

Inteligentny licznik Watta – jest urządzeniem służącym m. in. do pomiaru przepływu energii oraz wyznaczania profilu jej zużycia. Umożliwia też blokowanie przepływu energii. Wraz z modułem Flara jest integralną częścią systemu pomiarowego do instalacji fotowoltaicznych.

 

 

Facebook