Inwerter – serce instalacji fotowoltaicznej

Inwerter

Instalację fotowoltaiczną można określić jako samodzielnie działającą elektrownię, którą możemy stworzyć we własnym domu. Decydując się na takie rozwiązanie, chcemy przede wszystkim, aby wdrożony system działań sprawnie, oszczędnie i niezawodnie w każdych okolicznościach. Jak w przypadku każdego innego urządzenia, sprawność tej instalacji zależy od każdego pojedynczego elementu systemu, z czego kluczowe dla działania są nie tylko panele, ale przede wszystkim inwerter do paneli fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne decydują przede wszystkim o wydajności domowej elektrowni. Podczas doboru paneli trzeba więc zwrócić uwagę przede wszystkim na ich sprawność (oczywiście im większa, tym lepiej). Obecnie w większości przypadków sprawność utrzymuje się na poziomie 13-17%.

Kolejną kwestią jest moc panelu. W tym przypadku należy pamiętać, że faktycznie uzyskiwana moc może być inna od nominalnej (większa lub mniejsza od deklarowanej). Istotnym parametrem jest też temperaturowy współczynnik mocy. Nominalna moc paneli jest określana przy temperaturze otoczenia 25°C. Kiedy temperatura otoczenia wzrasta, moc paneli ulega zmniejszeniu. Dla wydajności działania bardzo ważne jest, aby straty mocy były jak najmniejsze.

Przy wyborze paneli, oprócz dokładnej analizy poszczególnych parametrów, trzeba też zwrócić uwagę na gwarancję producenta. Najczęściej gwarancja udzielana jest na 7-10 lat. W tym czasie ich moc nie powinna zmniejszyć się poniżej 90% mocy wejściowej. W tym przypadku warto kierować się zasadą, że im wyższa moc gwarantowana po 10 latach, tym lepiej.

Inwerter do paneli fotowoltaicznych

Inwerter to serce domowej elektrowni, dlatego też jego wysoka jakość zawsze powinna być dla nas priorytetem. Jednak bardzo trudno jest samodzielnie ocenić sprawność inwertera, więc najlepszym rozwiązaniem w tej kwestii jest skorzystanie z oferty sprawdzonego producenta, który cieszy się zaufaniem na rynku. Oprócz najważniejszych parametrów urządzenia trzeba zwrócić uwagę również na warunki oraz długość gwarancji, serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, możliwość skorzystania z usług serwisanta itd. Pod tymi względami najlepiej jest wybrać inwerter, którego producentem jest polska firma, ponieważ wówczas odpadają wszelkie trudności związane z serwisowaniem urządzenia. Dodatkowo będziemy mieć zapewnione techniczne wsparcie w języku polskim.

Facebook