Inwerter fotowoltaiczny – jedno- czy trójfazowy?

Inwerter fotowoltaiczny - jedno- czy trójfazowy

Wielu prywatnych inwestorów, którzy planują montaż instalacji fotowoltaicznej, zastanawia się, czy wybrać inwerter jedno- czy może trójfazowy. Najczęściej inwertery o mocy do 5 kW są jednofazowe, a wszystkie powyżej tej wartości – trójfazowe. Niemniej zdarzają się przypadki inwerterów fotowoltaicznych trójfazowych o mniejszej mocy. Jak zatem podjąć decyzję dotyczącą doboru odpowiedniego inwertera?

Kiedy jedno-, a kiedy trójfazowy inwerter fotowoltaiczny?

Zdecydowana większość budynków w Polsce posiada instalację elektryczną trójfazową. Zatem gdy wybierzemy inwerter fotowoltaiczny trójfazowy, wszystkie fazy będą przez niego zasilane symetrycznie. Zwykle więc w przypadku obiektów prywatnych cała moc z inwertera trójfazowego jest na bieżąco wykorzystywana. Inwerter jednofazowy z kolei należałoby podłączyć pod fazę, która jest najbardziej obciążona w ciągu dnia. Zatem w przypadku inwertera trójfazowego na własne potrzeby zużywana byłaby cała energia, a inwertera jednofazowego – tylko jedna trzecia tej energii.

Optymalnie jest zużywać całą energię generowaną przez instalację fotowoltaiczną. Wówczas produkcja energii pokrywa się z jej konsumpcją. Dzięki temu nie pojawiają się nadwyżki, które należy odsyłać do sieci, ani też nie istnieje konieczność pobierania energii z sieci.

Różnice w zastosowaniu inwertera jedno- i trójfazowego są mniejsze, jeśli w budynku można wskazać fazę najczęściej wykorzystywaną podczas dnia. Wówczas do takiej właśnie fazy można podpiąć inwerter jednofazowy, a całe rozwiązanie zapewnia wydajną pracę. Co więcej, w niektórych przypadkach zastosowanie inwertera jednofazowego może zapewnić nawet lepsze wykorzystanie energii używanej na własne potrzeby niż przy inwerterze trójfazowym. Wszystko zależy więc od odpowiedniego zaprojektowania systemu oraz dostosowania go do konkretnych potrzeb gospodarstwa domowego.

Warto przy tym pamiętać, że fazowość inwertera to tylko jeden z wielu czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając urządzenie. I jak się często okazuje w praktyce, wcale nie jest najważniejszy. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na właściwości, które w przyszłości będą mieć bezpośredni wpływ na bezproblemową pracę falownika. Zaliczamy do nich m.in. sprawność, napięcie startowe/wyłączeniowe, zakres napięć MPPT oraz gwarancję na produkt. Ważna jest również ilość układów śledzących punkt maksymalnej mocy, niska emisja hałasu, zastosowana technologia chłodzenia, kompaktowa budowa i niewielka masa, odporna obudowa, szeroki zakres temperatur pracy, niskie zużycie energii własnej, a także zastosowane w urządzeniu zabezpieczenia.

Facebook